Ubytování

Aktivní dovolená v Ústeckém kraji

Aktivní dovolená v Ústeckém kraji

Údolí Labe za Litoměřicemi, které je plné kaňonů, je často nazýváno Brána Čech. A tak by se dalo říci, ža každého, kdo má rád přírodu, pohyb a třeba i trošku adrenalinu, láká Brána Čech k návštěvě a pobytu. Stačí si jen vybrat oblast a vyrazit. A kam že to vlastně? Z tohoto kraje se nabízí České Švýcarsko, Krušnohorsko, České středohoří nebo Dolní Poohří. Všechny tyto oblasti mají svým návštěvníkům co nabídnout, až se někdy může zdát těžké vybrat to správné místo.

Neuvěřitelně krásné výhledy nabízejí místní vrcholy

Vypravit se na některý z vrcholů tohoto reginu a pokochat se výhledy z nich, to určitě ocení většina z nás. Zejména k tomu vybízí České středohoří. Například Milešovka turisty zaujme svým kuželovitým tvarem a láká také svou výškou 837 metrů jakožto nejvyšší hora tohoto pohoří. Výstup ale není zrovna jednoduchý a místy je trochu příkrý a strmý, ale jistě nadchne. Nahoře na všechny čeká občerstvení, stejně jako cestou na nižším Lovoši. I zde se vyplatí alespoň na chvíli zastavit. Je tady totiž nově postavená chata, která nabízí krásná kruhový pohled do celé Polabské nížiny. Na vrchol vede cest více, a tak si stačí vybrat – od vesnice Bílinka po žluté nebo modré (ta je vhodná také pro horské kolo), nebo třeba přímo z Lovosic po zelené.

Většina vyhlídek na Litoměřicku má pro své návštěvníky jednu přednost – i přes menší nadmořskou výšku jim totiž nabízejí moc pěkné rozhledy. To platí také o Mostné hoře na kraji Litoměřic, kde už na počátku minulého století stála kamenná rozhledna s restaurací. Cesta sem vede příjemným lesoparkem, částečně také po naučné stezce. V letních měsících je nahoře k dispozici restaurace s vyhlídkovou věží.

Určitá kondice a výdej energie bude potřeba také ke zdolání dalšího vrcholu, vrchu Radobýl, i když je jeho výška jen necelých 400 metrů nad mořem. Cestou můžeme na jeho svazích vidět i některé chráněné druhy rostlin. A dobré je vydat se také ke Třem křížům, odkud je také pěkný rozhled po Českém středohoří a na již zmíněnou Bránu Čech na východě (labský kaňon) a horu Říp na západě.

Krásnými výhledy se ale může pochlubit také největší metropole tohoto regionu, Ústí nad Labem. Město své návštěvníky láká také na turistiku, přičemž ve městě a jeho okolí je možné takto strávit třeba i týden. Možností výletů je tady nesčetně mnoho, k tomu ještě asi 20 vyhlídkových míst. Ty jsou krásné celoročně, nejkrásnější jsou však na jaře, kdy je vše rozkvetlé.

Foto: Hostinec a penzion Kyjovská terasa

Na kole po Středohoří

Středohoří je skvělé pro cyklistiku, i když by se mohlo zdát, že ideální je pro poznávání historie. Cyklisté si oblíbili zejména Labskou cyklostezku, která je díky svému rovinatému terénu podél Labe skvělá hlavně pro rekreační turisty nebo třeba pro rodiny s dětmi. Podél řeky Labe je celá řada pěkných kempů.

Kdo má raději členitější terén a chce se cyklistikou také trochu protáhnout a unavit, musí vyjet trochu do kopců. A cestou může potkat i několik zřícenin hradů nebo jiná zajímavá místa. Například  se tady nachází zajímavá rozhledna Varhošť kruhového tvaru, z níž je možné vidět až osmkrát zalomené Labe. Je to tím, že tok přerušují různé kopce a tok je tak vidět díky tomu také přerušovaně. Pokud se rádi kocháte výhledy do okolí, zvolit můžete také Víťovu rozhlednu nebo zříceninu Kamýk.

Když tady vyrazíte na kole v letních měsících za hezkého počasí, můžete to spojit také s koupáním třeba v přírodním jezeře Pišťany (nachází se 5 kilometrů od Litoměřic), ke kterému vede cyklostezka. Je možné si tady zapůjčit také lodičku a projet se po vodě. Milovníkům vína doporučujeme projet se po vinařské stezce mezi Žernoseky a Litoměřicemi. Součástí cesty je také romantický přejezd přívozem z jednoho břehu na druhý.

Krásný pohled na okolní krajinu je také z lodi, na které se můžete svézt po Labi. Lodní doprava mezi Litoměřicemi a Ústím je stále více turisty vyhledávaná. Pohled z lodi je totiž úplně jiný, než například z auta, vlaku nebo kola. Vše je tak nějak krásně vidět – vinice, louky, skály, …

Pokud sháníte ubytování podívejte se na přehled penzionů v Českém středohoří.

České Švýcarsko

Ani na České Švýcarsko bychom rozhodně neměli zapomenout. A co tady doporučujeme navštívit? Rozhodně to není jen asi nejznámnější Pravčická brána, soutěsky nebo Jetřichovice. Za návštěvu také jistě stojí například oblast Labských pískovců nedaleko Ústí nad Labem, konkrétně třeba skalní město v Tisé, Ostrově nebo Rájci. České Švýcarsko působí velmi romanticky a jistě dovolená tady bude pro vás nezapomenutelná.

Krušnohorská magistrála – skvělý ráj pro cyklisty

Cyklisty je velmi oblíbená tzv. Krušnohorská magistrála, která se postupně táhne celým pohořím Krušných hor a vede od Chebu až po Sněžník u Děčína. V tomto místě navazuje na Labskou trasu. Magistálu je možné využít jak v létě, tak i v zimě. V létě je určena pěším turistům a cyklistům, v zimě zase běžkařům. Cyklisté si potřebné informace k výletům na kole po Krušnohorské magistále mohou nají také na webu krusnehorynakole.cz, kde jsou informace k jednotlivým výletům vč. jejich profilů a map.

Protože jsou Krušné hory zejména cyklisty stále více oblíbené a více je navštěvují, je větší tlak na rozvoj Krušnohorské magistály, která je se svou délkou 136,5 kilometru nejdůležitější cyklistickou trasou podél česko-německé hranice. Protože ale některé úseky nebyly z pohledu bezpečnosti cyklistů zcela ideální, vznikl projekt na propojení Krušnohorské magistrály se sousledně běžící cyklotrasou na německé straně. Vznikl tak nový příhraniční cykloregion, který je tvořen asi 600 kilometry okružních cyklotras spojených novými 12 propojkami. Tyto propojky jsou dobře značeny, neboť je vždy uvedeno číslo 23 označující Krušnohorskou magistrálu a pak také logo oranžového cyklisty, což značí saskou cyklotrasu. Rozmanitost cyklovýletů je tak zajištěna a výlety jsou zde možné jak pro skutečné cyklisty, tak také pro cyklisty sváteční. Podél stezek také najdete informační tabule s důležitými i zajímavými informace, jako je například mapa, typy na výlety, zajímavosti z oblasti přírody nebo významné turistické památky vč. popisků.

Trochu akčnější dovolená – skály, lano, paragliding, …

Komu by nestačily cykloturistické výlety, výhlídky na Labe nebo výšlapy na kuželovité hory a jiné vrchy, protože je to pro něj málo náročné nebo málo akční, má i v tomto regionu možnost strávit dovolenou s trochou adrenalinu. Příkladem může být Železniční muzeum v Zubrnicích, kde máte možnost se svézt na ruční kolejové drezíně nebo zažít třeba letecký poplach. Musíte uznat, že tohle už akční je.


 
Nebo se vydejte do Muzea civilní obrany v Ústí nad Labem, které bylo zřízené v protileteckém krytu. Tady si můžete vyzkoušet střelbu ze vzduchovky a projít si můžete také některé tajné chodby ve skále.

Doporučujeme také vyrazit třeba na Pastýřskou stěnu v Děčíně, kde si můžete vyzkoušet bezpečné lezení po skále, která je zajištěna stupačkami a ocelovými lany.


V Rané u Loun můžete vyzkoušet paragliding, na válku si můžete zahrát v tankodromu Račetice. Rodinný skiareál Klíny v Krušnohoří nabízí možnost vyzkoušet si fyzickou kondici v místním lanovém centru, při projížďce na koloběžce nebo v bikeparku.

Co se týká zimního období, určitě vyrazte na horu Jedlová, kde máte možnost projít se na sněžnicích. Sraz je v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě a odtud vás odvezou do Jiřetína, odtud se již vyráží na sněžnicích s využitím nordic walking holí až na vrchol. Tam na všechny čeká občerstvení.

Přehled ubytování - kempy a penziony Krušené hory.

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist