Ubytování

Baťův kanál

Baťův kanál

Asi každý má nějakou zkušenost s tím, že určité nápady nakonec skončí jen na papíru nebo dokonce ani na něm. Takto naštěstí nedopadl sen a nápad legendárního podnikatele Tomáše Bati, který snil o vybudování plavebního kanálu, který by spojoval Moravu a Odru. Cílem měla být efektivnější přeprava uhlí z dolů v Ratíškovicích do Otrokovic. Tato vodní cesta se začala budovat dva roky po smrti Tomáše Bati, v roce 1934, a v centru Hané tak vzniklo něco jako „moravské Holandsko“.

Baťův kanál na kole/na lodi

Aktuálně slouží Baťův kanál k výjimečné rekreaci. Z Hodonína do Kroměříž podél něj totiž vede cyklostezka Baťův kanál o délce 80 km, která je rovná téměř jako stůl s kvalitním povrchem. Možná namítnete, že cykostezek je u nás nekonečně mnoho, tak proč zrovna takhle. Ale tahle je opravdu trochu jiná. Je to totiž zcela jiný pocit, když šlapete do pedálů a kolem vás plují lodě a ubíhá malebná krajina. Tuto idylu nenarušují ani železnice nebo silnice, všechny křižovatky jsou totiž mimoúrovňové. A zážitek můžete umocnit tím, že zpáteční cestu strávíte plavbou na lodi. Zvolit si můžete některou z pořádaných kulinářských plaveb nebo si můžete najmout motorový kajutový člun nebo hausbót a zdolat 13 plavebních komor a 10 přístavů. A opět je možné zastavovat, kochat se, seznamovat se, prohlížet a navštěvovat. 

Poznámka: Pokud vás kolo omrzí je zde  půjčovna lodí Baťův kanál, kde si můžete zapůjčit malou či větší loď a pokračovat po řece. Pro plavbu na malé rekreační lodi nebo hausbótu není zapotřebí žádné zkoušky ani průkazu. Proplutí plavební komorou je zdarma a maximální rychlost je 8 km/h. Pohonné hmoty vám bez problémů vystačí na celou dobu plavby, jen pitnou vodu musíte průběžně doplňovat. Můžete si najmou i loď s kapitánem a plavbu můžete spojit s ochutnávkou místních specialit. http://www.batuvkanal.cz Přehlednou mapu Baťova kanálu s kotvišti naleznete zde.

Památky podél řeky Moravy

Plavba na palubě lodi je romantická, ale při plavbě po Baťově kanálu se vám několikrát stane, že na chvíli opustíte loď a vyšlapete například na Velehrad (velmi známé poutní místo), na Hostýn, na hrad Buchlov, do Kroměřiže (centrum města zapsané na seznamu UNESCO) nebo mezi vinohrady po některé z vinařských stezek. I samotný kanál si ale zaslouží naši pozornost, zejména se to týká technických památek zajišťujících jeho provoz. A co se týká noclehu a jídla, je tady řada míst, kde jsou „cyklisté vítáni“.

Zastávka ve Zlíně

Jak asi každý ví, město Zlín je spojeno se jménem Tomáš Baťa. Byl to vynikající podnikatel se sociálním cítěním, vizionář a vše vždycky dotahoval do konce. Jako málokde tady narazíte na jednotnou architekturu. Vše začalo už otevřením obuvnické továrny na konci 19. století, kdy kolem ní začal vznikat soubor staveb vysoké estetické hodnoty, které měly sloužit lidem. Tento jedinečný celek objetků je od roku 1990 chráněn statutem městské památkové zóny – dodnes mnozí obdivují železobetonové skelety budov s cihlovou vyzdívkou a okny v kovových rámech. I v současné době tyto stavby slouží, stále v nich žijí a pracují lidé, nakupují a tráví volný čas. Jedinečným skvostem je dodnes „Baťův mrakodrap“ - budova o 17 patrech a celkové výšce téměř 80 metrů. Nyní je po rekonstrukci a v jejím nejvyšší patře si můžete dopřát kávu a užít si vyhlídkové terasy s překrásným výhledem na město. Oblíbeným cílem návštěvníků je i ZOO Zlín Lešná s vyhlášeným chovem žiraf.

www.zlin.eu

Trocha odpočinku v Luhačovicích

Luhačovice jsou nejnavštěvovanějšími lázněmi na Moravě. Nezaměnitelnou podobu jim vdechl na přelomu 19. a 20. století architekt Dušan Jurkovič, když do staveb zakomponoval prvky lidové architektury. Určitě se napijte místní nejsilnější kyselky z pramene Dr. Šťastného a pak ji porovnejte i s ostatními prameny – Vincentkou, Ottovkou nebo Aloiskou. Využijte bohatou nabídku ubytování a vyzkoušejte některý z wellnes programů na formování a zpevňování postavy.

www.luhacovice.cz

Vizovice - Gastrotip na závěr

Jestliže jste vyznavači dobrého jídla a pití, tak v tomto kraji nevynechejte návštěvu Vizovic. Nemáme ale na mysli léčivý pramen Chladná studna, nýbrž zcela jinou tekutinu – slivovici. Někteří s úsměvem na tváži tvrdí, že tento nápoj Moravanům proudí v žilách namísto krve. Známá likérka Rudolf Jelínek navázala na tradici drobných palírníků, kteří nejdříve pálili z obilí a později přešli na švestky, kterým se tady výborně daří. Jak tento nápoj vzniká se můžete dovědět na exkurzi v likérce, můžete i ochutnat a ta vůně vás bude provázet ještě dlouho potom.

Tipy na penziony v okolí Zlína a Baťova kanálu:

 

Penzion Sokolská  v těsné blízkosti centra Zlína nabízí ubytování ve 2 dvoulůžkových a 1 třílůžkovém pokoji za příznivé ceny v klidném a intimním prostředí. 

 

V penziónu Penzion Štípský šenk jsou připraveny čtyři dvoulůžkové pokoje, jež Vám poskytnou příjemné a pohodlné ubytování.

Penzion Malovaný  poskytuje 2 až 4 lůžkových pojích s kouzelnou přírodou v okolí. Souačástí penzionu je i Wellness, tenisové kurty a ZOO koutek.

 

Penzion Villa Rozárka naleznete v nově zrekonstruovaném objektu ve Starém městě v Uherském Hradišti. Penzion nabízí klidnou atmosféru, budova je obklopena zahradou s krytou terasou, která je zásobena bohatou nabídkou nápojů a moravských vín.

 

Penzion Na náměstí Buchlovice  poskytuje ubytování v soukromí v selském stylu v dvoupokojvém apartmánu a několika samostatných pokojích.

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist