Brno - Špilberk, Tugendhat, hokej a Starobrno
Brno je městem mnoha tváří – jednak je druhým největším městem v republice a metropolí Jižní Moravy, na druhou stranu se říká, že je Brno velká vesnice. Určitě má ale co nabídnout, ať už se zajímáte o historii, nebo vás baví současná architektura.
Kus historie
Dominantou Brna je nepochybně hrad Špilberk. Nad Brnem dlí už přes sedm set let a v době svého založení, ve 13. století, byl předním královským hradem na Moravě – byl dokonce po tři měsíce sídlem krále Svaté říše římské Jošta Moravského. Po jeho smrti zažíval Špilberk úpadek a začal chátrat, slávu a čest získal znovu v polovině 18. století, kdy byla dokončena jeho přestavba v mohutnou a nedobytnou pevnost. Od počátku 19. století ale už sloužil spíše jako vězení než vojenská pevnost – z této doby se mu přezdívá „žalář národů“. Dnes slouží Špilberk jako trvalé sídlo Muzea města Brna a obzvlášť park kolem hradu je místem pro klidné procházky a odpočinek.
V Brně ale najdete hrady hned dva. Ten druhý, hrad Veveří, sídlí na okraji Brna hned nad Brněnskou přehradou a je jedním z nejstarších a největších hradů v Česku. Podle první písemné zmínky byl hrad založen v 11. století jako lovecký zámek, o mnoho stovek let poději, za první republiky, vznikly dokonce plány na rozšíření a přestavbu hradu na moravské prezidentské sídlo. Hradu technicky hodně ublížila období 2. světové války a komunismu, ze kterých se vzpamatovává dodnes.
Možná to nevíte, ale Katedrálu nebo jinak Dóm sv. Petra a Pavla na Petrově určitě znáte. Stačí nakouknout do peněženky. Petrov je vyobrazen na české desetikoruně a je jednou z největších brněnských dominant. Svatostánek stojí na Petrově minimálně od 12. století, tehdy ale byl tradiční románskou kaplí; do své dnešní podoby novogotické katedrály byl přestavěn až poměrně nedávno – mezi lety 1904 a 1909.
Město také nabízí v rámci projektu Zpřístupnění brněnského podzemí možnost navštívit zcela unikátní historickou podzemní síť – Labyrint pod Zelným trhem, Mincmistrovský sklep a Kostnici pod děkanským kostelem sv. Jakuba. Prohlídky jednotlivých částí vám umožní představit si, k jakým účelům tyto podzemní sklepy a chodby sloužily ve středověku, kdy vznikaly. Možná budete překvapeni!
Brno moderní
Na Brně je kouzelné, že jeho architektura propojuje moderní urbanismus s historickými budovami. Velmi kontroverzním prvkem v historičtějším centru je originální hodinový stroj ve tvaru nábojnice z africké žuly. Někdy se mu přezdívá „brněnský orloj“, což je ale jedna z mála slušných přezdívek, které šestimetrová časomíra získala – Brňanům je střela trnem v oku hlavně jako vzpomínka na neoblíbeného ex-primátora Onderku. Nábojnice je ale skutečným unikátem - nejen měří čas, ale každý den z něj v 11 hodin dopoledne vypadne skleněná kulička. Tím hodiny odbíjí „poledne“ – v Brně podle legendy skutečně už v 11 hodin.
Foto: www.tugendhat.eu
Naprosto největším brněnským tahákem je ale funkcionalistická vila Tugendhat. Najdete ji v Brně – Černých Polích a byla dostavěna roku 1930 podle návrhu slavného architekta, průkopníka funkcionalismu a tehdejšího ředitele legendární výtvarné školy Bauhaus, Ludwiga Mies van der Rohe. Jako jediná stavba moderní architektury v Česku a jako teprve čtvrtá stavba na světě byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je považována za Miesovu nejvýznamnější evropskou stavbu. Vila nese všechny prvky moderní architektury takové, jakou se ji Mies van der Rohe pokoušel zavést – tak, aby v čistých liniích odrážela modernitu, která přišla s novou dobou, přinášela volně plynoucí prostor, a splynutí s okolní přírodou (zahradou). I interiér vily je práce Ludwiga Miese van der Rohe – u několika kusů nábytku se inspiroval ve vlastní expozici pro německý pavilon na EXPO 1929 v Barceloně. Vila Tugendhat je dnes po nákladné rekonstrukci a funguje jako muzeum. Rezervace prohlídek a nákup vstupenek online je možný zde. Základní vstupné je 300 kč. Zlevněné pro studenty a seniory 180 Kč.
Brno není jen městem architektury. Je i rychle se rozvíjejícím centrem průmyslu a obchodu, věda, informační technologie a výzkum zde jen vzkvétá. Je univerzitním městem a významným kulturním centrem, jako druhé největší město v republice nabízí ale i skutečně širokou škálu sportovních a volnočasových aktivit. Místní milují především svůj hokejový tým Kometu Brno. Navíc si můžete být jisti, že na největším výstavišti v Česku bude vždycky nějaký zajímavý program.
Tip na závěr: během návštěvy byste rozhodně neměli zapomenout stavit se v některé z místních hospod na Starobrno. Místní ho zbožňují a k návštěvě Brna prostě patří.
Přehled restaurací a hospůdek v brně naleznete zde
Zajímavé tipy na ubytování v Brně:
Penzion a hostinec U kašny je historický objekt v blízkosti centra Brna. Penzion nabízí ubytování v dvou až čtyřlůžkových pokojích s nonstop recepcí.
Penzion Ibérica poskytuje stylové ubytování nedaleko středu města Brna. Disponuje celkem devíti různorodě zařízenými pokoji, které pojmou až 21 hostů.
Kadlcův Mlýn je unikátní svou polohou, která kombinuje klid přírody Mariánského údolí s dobrou dostupností směrem do centra města.
Penzione Venezia naleznete přímo pod Novou radnicí na Dominikánském náměstí. Ubytovat se můžete v pěkně zařízených jedno až třílůžkových pokojích.
Fino Club Modřice s vlastní saunou, kurtem a bazénem naleznete nedaleko od Veletržního areálu Brno a Masarykova okruhu
Další penziony jak Brno najdete zde :-)
Doporučujeme navštívit
- Penzion St. Leonhard*** Šumava
- Resort UKO Jizerské hory
- Penzion na Vysočině Svitavsko
- Hotel U STUDÁNKY Beskydy
- Penzion LUISA Krkonoše
- Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
- Penzion Seeberg Západočeské lázně
- Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
- Penzion Ovečka Beskydy
- PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
- Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
- Apartmány Na Salaši Krkonoše
- Bedřichov Apartmány Jizerské hory
- Penzion YDYKSEB Beskydy
- LEŠNÁ PENZION