České Budějovice: 750 let poté
České Budějovice jsou téměř stotisícovým statutárním městem Jihočeského kraje na soutoku řek Vltavy a Malše.
Město České Budějovice bylo založeno ve 13. století a je výrazné svým rozsáhlým čtvercovým náměstím Přemysla Otakara II. o rozloze 133 metrů čtverečních (což z něj činí jedno z největších ve střední Evropě), kolem kterého se rozprostírá celé historické jádro města. Náměstí vévodí barokní Samsonova kašna, čtyři metry od ní pak najdete bájný bludný kámen s křížkem, který je jediným pozůstatkem původní dlažby a označuje místo, kde bylo podle pověsti popraveno několik mužů připravujících spiknutí proti králi. Pokud máte odvahu, můžete se přesvědčit o pravdivosti legendy: kdo kámen překročí večer po 21. hodině, zabloudí a do rána netrefí domů.
Podle serveru Kudyznudy.cz se České Budějovice pyšní hned dvěma českými nej: Železnou pannou – hradní věží ze 14. století pojmenovanou podle nejznámějšího českého mučidla, které se podle legendy v gotické věži používalo, a železniční tratí České Budějovice-Linec.
České Budějovice byly založeny na zelené louce 10. března 1265 Přemyslem Otakarem II. v zastoupení rytíře Hirza a název dostaly podle nedaleké osady Budivojovice. Český panovník se tak rozhodl v rámci snahy o zvyšování moci na území dnešních jižních Čech a pro své nové město shledal nejvhodnějším místem právě soutok Vltavy a Malše. A právě před týdnem začaly v Českých Budějovicích oslavy 750 let od založení města.
Od 10. března můžete navštívit českobudějovickou radnici a prohlédnout si pohřební insignie Přemysla Otakara II. dovezené z Pražského hradu. Artefakty nevyčíslitelné hodnoty si můžete prohlédnout do 23. března. Dva dny poté insignie vystřídá kopie koruny králů a císařů Svaté říše římské.
V dubnu se určitě vyplatí do Českých Budějovic zajet v sobotu 18. – v rámci Mezinárodního dne památek město zpřístupní veškeré kulturní památky a budou připraveny i programy pro rodiny s dětmi, výstavy, besedy a přednášky. O týden později začne jezdit městem speciální autobus – od 25. do 30. se můžete zapojit do unikátní inscenované projížďky Autobuď, stát se na chvíli občanem prvorepublikových Budějovic a poznat tak již ztracenou tvář města této doby.
Od 18. do 23. května proběhne Týden historických jízd s tematickými autobusy Přemysl a Hirzo, 29. se můžete těšit na Galerijní noc, během které budou do rána otevřené budějovické galerie, které nabídnou komentované prohlídky, koncerty, dobová představení, hry a workshopy pro děti i dospělé.
To a mnohem více už do teď nabízí až do konce roku Jihočeská metropole. Kompletní program oslav 750 let od založení města České Budějovice najdete zde.
České Budějovice - Tipy na ubytování v Penzionech:
Penzion Relax Martina je nově otevřený rodinný penzion se saunou a bazénem na okraji Českých Budějovic.
Rekreační a kongresové centrum Nové Dvory naleznete na okraji přírodní rezervace Vrbenské rybníky cca 5 km od Českých Budějovic. Původní statek prošel citlovou rekonstrukcí a je skvělým zázemím pro rodiny s dětmi i firemní akce.
Penzion "U Cara" nabízí příjemné ubytování kousek od Českých Budějovic. Součástí penzionu je i restaurace se zahrádkou pro 24 osob.
Hotel Zvonárna vznikl rekonstrucí vilky postavené na počátku dvacátého století. Areál dispnouje vlastní restaurací a sportovním centrem. Přímo v hotelu si můžete zahrát squash, či navštívit dobře vybavené fitness centrum a solárium.
Další penziony v Českých Budějovicích naleznete zde.
Doporučujeme navštívit
- Penzion St. Leonhard*** Šumava
- Resort UKO Jizerské hory
- Penzion na Vysočině Svitavsko
- Hotel U STUDÁNKY Beskydy
- Penzion LUISA Krkonoše
- Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
- Penzion Seeberg Západočeské lázně
- Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
- Penzion Ovečka Beskydy
- PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
- Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
- Apartmány Na Salaši Krkonoše
- Bedřichov Apartmány Jizerské hory
- Penzion YDYKSEB Beskydy
- LEŠNÁ PENZION