České Švýcarsko: Pravčická brána a Růžovský vrch
Za okouzlující krajinou se tuzemští turisté nemusejí vydávat na dovolenou nikam do zahraničí. I u nás doma existují místa s nedotčenou krajinou, protkanou tajuplnými skalními městy a soutěskami, rozhlednami a stolovými horami.
Jedno takové se rozprostírá v severozápadním pohraničním cípu republiky, několik desítek kilometrů od krajského města Ústí nad Labem. Jedná se o oblast Českého Švýcarska, které bylo v roce 2000 vyhlášeno za Národní park České Švýcarsko. Jeho rozloha činí 80 kilometrů čtverečných a při státní hranici sousedí s Národním parkem Saské Švýcarsko. Jako celek představují oba národní parky území, které svou rozsáhlostí a minimálním osídlením nemá v Evropě obdoby.
Pravčická brána láká
Největší přírodní skalní most v Evropě - ojedinělá Pravčická brána - se klene právě v Českém Švýcarsku. Tento impozantní skalní útvar měří 26 metrů a výška oblouku činí 16 metrů. Ve zdejším kraji objeví návštěvníci i řadu vyvýšených skalních vyhlídek a starých skalních hradů. Pohlédnou zde však i do hlubin kaňoňu řeky Labe. Dominantou zalesněných kopců je Růžovský vrch.
Historie Českého Švýcarska se začala psát před více než 90 miliony lety, kdy se v této oblasti rozprostíralo mělké křídové moře, na jehož dně se začala tvořit vrstva písčitých usazenin. Poté, co moře ustoupilo, zanechalo po sobě pískovcovou desku, jejíž tvary dodnes utváří poryvy větru, déšť a mráz.
Oblast Českého Švýcarska s výjimečně čistou přírodou obývají i vzácné rostliny a živočichové. Díky termickým stoupavým proudům kolem stolových hor a Pravčické brány se zde mísí proudy vzduchu až od Severního moře. Pro jejich blahodárné účinky bývají tato místa nazývána "Větrné lázně". Pobyt ve zdejším prostředí má blahodárný vliv na lidský organismus. Rozlehlá podzemní jezera ukrývají největší podzemní zdroje pitné vody u nás. Křišťálově čistá voda vyvěrá na mnoha místech i na povrch. Díky své malebnosti je tento kraj považován za bájnou říši skřítků, vil a loupežníků. Ne náhodou se právě v této romantické krajině kdysi natáčela i legendární pohádka Pyšná princezna.
Turisté se tu však pokochají nejen přírodními skvosty, ale také vzácnými architektonickými památkami. Jednou z nich je například nejsevernější stavba svého druhu v Evropě, proslulé poutní místo Loreta ve městě Rumburku. Celá stavba byla zakomponována do již existujícího rajského dvora kláštera kapucínů s novým kostelem svatého Vavřince - podle projektu slavného J. L. Hildebrandta. Rumburská Loreta je kopií slavného italského originálu, který je celý postaven z mramoru. Česká Loreta je však celá vystavěna z pískovce. Turisté si v ní mohou prohlédnout reliéfy italských mistrů, sochy Sibyl a proroků, nechybí znaky Lichtenštejnů, motivy andělů, v ochozu je umístěno 13 zastavení křížové cesty.
Dalším zajímavým místem v Českém Švýcarsku je Křížová cesta vystavěná v 18. století. Vede poutníky na Křížovou horu, v obci Jiřetín pod Jedlovou. O založení Křížové cesty a výstavbu zdejší kaple se zasloužil místní farář Gottfried Liessner. Na vrchol hory vede kroky návštěvníků 11 zděných kapliček s reliéfními výjevy svatých. 12. a 13. zastavení jsou kaple Povýšení svatého Kříže a 14. zastávkou je kaple Božího hrobu. V roce 1969 byl celý areál prohlášen za kulturní památku.
V Českém Švýcarsku si lidé mohou vybrat i z celé řady zajímavých výletů a akcí - tipy na výlety dodá turistům zdejší informační a návštěvnické středisko regionu v Krásné Lípě. Zájemci si mohou vychutnat nejrůznější výlety, například výpravu s názvem Tramvají do skal. V Českosaském Švýcarsku se vydají po stezce plné adrenalinových překvapení a projdou neznámými místy ve skalách s výhledy do údolí Labe. Během tohoto jednodenního výletu se také projedou hned několika dopravními prostředky - vlakem, přívozem i tramvají, po trati z roku 1898.
Těm, kteří jsou schopni vidět svět v obrazech a zároveň se rádi toulají s fotoaparátem po krajině, je určen jiný zajímavý program - Fotoworkshop. V jedno i vícedenních kurzech určených jak začátečníkům, tak pokročilým, se za odborného dohledu zkušených profesionálních fotografů naučí zájemci nejen zásady kvalitního fotografování, ale navštíví nejpoetičtější místa Českého Švýcarska. Romanticky založení turisté zase ocení možnost prohlédnout si krásy zdejší krajiny při plavbě na loďce kaňonem říčky Kamenice.
Při putování Českým Švýcarskem poskytne turistům azyl například penzion Usedlost Na Stodolci. Nachází se u vstupu Národního parku České Švýcarsko, v obci Dolní Chřibská. Je nově postavený a vznikl přestavbou zemědělské usedlosti. Celý areál je vystavěný v selském stylu a interiéru i exteriéru dominuje dřevo. Pro milovníky koní, a to i pro ty nejmenší, jsou zde stáje s jezdeckými koňmi.
ČTĚTE TAKÉ: Za záhadami do podzemí. Slovenský kras láká
V obci Chřibská nabízí své služby hotel Permon. Objednat si tu lze rekondiční pobyty s masážemi, saunou i whirpoolem, školní výlety i školy v přírodě. Ubytování v Rybništi, zpestřené jízdou na koních, nabízí JV Ranch. Své hosty tu uloží v aparmánech. Okolím Ranche vede množství cyklostezek, na své si přijdou i pěší výletníci.
Hostinec a penzion Kyjovská terasa je vystavěn ve vesničce Kyjov. Objekt prošel rekonstrukcí, při níž byly použity přírodní materiály - dřevo, cihly a kámen. Nabízí nejen ubytování, ale i posezení na rozlehlé terase, díky níž získal i svůj název. Ubytování v selském stylu objeví turisté v penzionu Na Bělidle, nedaleko Krásné Lípy. Zázemí penzionu působí klidným a příjemným dojmem a je vhodné jak pro odpočinek, tak pro pracovní jednání. K dispozici jsou dva jednací salonky.
Doporučujeme navštívit
- Penzion St. Leonhard*** Šumava
- Resort UKO Jizerské hory
- Penzion na Vysočině Svitavsko
- Hotel U STUDÁNKY Beskydy
- Penzion LUISA Krkonoše
- Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
- Penzion Seeberg Západočeské lázně
- Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
- Penzion Ovečka Beskydy
- PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
- Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
- Apartmány Na Salaši Krkonoše
- Bedřichov Apartmány Jizerské hory
- Penzion YDYKSEB Beskydy
- LEŠNÁ PENZION