Plzeň - město kultury pro rok 2015
Město Plzeň bylo založeno roku 1295 a už od té doby bylo jakýmsi přirozeným centrem západních Čech. Za toto své výsadní postavení zřejmě vděčí svému ideálnímu umístění na křižovatkách zemských cest a také přízni českých panovníků. Chlubit se také toto město může řadou kulturních památek, se kterými se můžete seznámit při procházce městem a městskou památkovou rezervací. Narazit můžete také na celou řadu krásných středověkých domů, které v průběhu posledních několika století prošly určitými úpravami a nakonec dostaly vzhled renesanční nebo barokní.
Plzeň se může pochlubit malebným historickým centrem, na kterém můžete pozorovat vliv několika architektonických slohů a za nimi několik velmi zajímavých příběhů. Pro prohlídku můžete využít pravidelné sobotní prohlídky v doprovodu zkušeného průvodce z Turistického informačního centra. Její délka je asi 1,5 hodiny a za tuto dobu projdete všechna zajímavá místa historického jádra.
Přibližně ze tří čtvrtin je historické centrum města obklopeno pásem sadů, které vznikaly na místech, kde původně stávaly městské hradby, již od počátku 19. století. Pro příjemné posezení, relaxaci a odpočinek máte k dispozici sady Smetanovy, Křižíkovy a Kopeckého. Kromě toho se v nich můžete seznámit s významnými postavami z historie města, neboť jsou v sadech umístěny jejich sochy a pomníky.
PAMÁTKY PLZNĚ, KTERÉ STOJÍ ZA TO VIDĚT
Katedrála sv. Bartoloměje
Tato gotická stavba je dle odborníků a často i laické veřejnosti nejcennější památkou historického centra města. Její věž se svou výškou 102,26 metrů nabízí nádherný výhled na široké okolí. Uvnitř naleznete nádherný oltář a na něm překrásnou známou Plzeňskou madonu – jedná se o jedinečné gotické dílo vytvořené ve stylu tzv. „krásných madon“.
Radnice
Renesanční budova radnice byla postavena v letech 1554 – 1559, a to podle návrhů italského stavitele Giovanniho de Statia. Sami jistě po jejím shlédnutí budete souhlasit s tvrzením, že patří mezi nejkrásnější radnice u nás. V její zadní části máte také možnost vidět plastický model celého historického centra města. Mezi radnicí a katedrálou se nachází Morový sloup z roku 1681, který je dílem plzeňského sochaře Widmana.
Pivovar Plzeňský Prazdroj
Ať už jste pivař nebo ne, jistě nevynecháte prohlídku této plzeňské památky. Historie pivovaru se datuje už do roku 1842 a jeho světový význam byl vzorem pro řadu dalších světových piv. Díky prohlídce se můžete podívat do míst, kde se ležák vyrábí. V místních sklepích můžou návštěvníci starší 18 let ochutnat nefiltrovaný ležák přímo z ležáckého sudu.
Pivovarské muzeum
Muzeum pivovarnictví najdete v původním středověkém právovárečném domě a seznámí vás tady s pivem od doby středověku a do současnosti. Součástí tohoto muzea jsou také dvouúrovňové sklepy nebo sladovna. I zde máte možnost, pokud je vám více než 18 let, ochutnat plzeňské pivo.
Plzeňské historické podzemí
S budováním historického podzemí pod Plzní se začalo již ve 14. století a v současné době je přístupné veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete labyrint nejrůznějších chodeb, sklepů a studní – patří mezi nejrozsáhlejší u nás. Dozvíte se tak něco o středověkém životě. I zde, pokud jste plnoletí, máte možnost ochutnat pivo, a to pivo Master.
Interiéry Adolfa Loose
Adolf Loos je světoznámý architekt, který se na počátku 20. století v Plzni věnoval bytovým realizacím. To nejdůležitější a nejvýznamnější, co prohlídková trasa po bývalých bytech obývaných Židy nabízí, jsou 2 zrekonstruované objekty, a to na Klatovské třídě a v Bendově ulici. A po dohodě se současnými vlastníky je možné navštívit i další objekty (zajišťuje to Plzeň – Turismus).
Velká Synagoga a Stará Synagoga
Velká synagoga byla postavena v letech 1888 – 1893 a aktuálně je největší synagogou u nás, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Vybudována byla v maursko-románském stylu a připomíná nám dříve početnou a prosperující židovskou společnost v Plzni. Interiér se může pochlubit skvělou akustikou, která je využívána zejména pro nejrůznější koncerty a výstavy. Nedaleko se nachází také Stará synagoga.
Západočeské muzeum
Toto muzeum je jedním z největších muzeí u nás a pochlubit se může více než 2 miliony sbírkových předmětů. Muzeum díky svým sbírkám dokládá vývoj přírody a společnosti v širokém kontextu střední Evropy. Mezi největší skvosty patří sbírky Plzeňské městské zbrojnice, zejména pak kolekce palných zbraní od konce 14. století až do 17. století. A po prohlídce si můžete odpočinout a vstřebat všechny informace v místní kavárně.
Národopisné muzeum Plzeňska
Vznik tohoto muzea byl postupný a započal v roce 1912. Aktuálně muzeum disponuje 76 tisíci sbírkových předmětů, které dokládají období od středověku až po současnost. Část z nich je představena v různých expozicích a část je využívána pro tématické výstavy v muzejním sále nebo jako zápůjčky ostatním muzeím u nás nebo dokonce i v zahraničí.
Muzeum církevního umění
Jedná se o nově otevřené muzeum, jež se nachází v prostorách Františkánského kláštera a kostela Nanebevzetí Panny Marie. Založení kostela se datuje do roku 1295 a spolu s klášterem patří mezi nejstarší budovy v Plzni. Muzeum má za cíl seznámit návštěvníky se světem křesťanů.
Západočeská galerie
Sídlo Západočeské galerie najdete v Pražské ulici, v goticko-renesančním domě, druhou výstavní síní jsou Masné krámy. První z objektů je vhodný spíše pro komornější výstavy, ten druhý po rekonstrukci naopak pro velké výstavy umění nebo jiné kulturní akce.
Galerie města Plzně
Cílem Galerie města Plzně je dokumentovat a sledovat různé oblasti současného umění. Kromě tradičních oblastí, jako je malířství, sochařství nebo grafika zde má své místo také například scénografie, performance nebo videoart. V sousedství, v Galerii Jiřího Trnky, zase najdete díla z tvorby umělců západních Čech.
Památník americké armády
Jedná se o jediné muzeum u nás, které je věnováno americké armádě. Dozvíte se tady vše o postupu amerických vojsk a o jejich pobytu v bývalém Československu roku 1945, dále také vše o poválečné pomoci naší zemi. V neposlední řadě jsou zde dokumenty a informace dokládající a popisující totalitní režim u nás.
Techmania science center
Jestliže jste zvídaví a rádi poznáváte nové věci, určitě zavítejte sem. Dozvíte se tady zábavnou formou spoustu informací o světě kolem nás, zejména pak z oblasti vědy a techniky. K dispozici je tady řada expozic, vědeckých show, přednášek, workshopů a atraktivních programů v kvalitně vybavených laboratořích a dílnách. Součástí centra je také první 3D planetárium u nás. Centrum je určeno pro všechny, kteří mají rádi zábavu a poznání a strávit tady můžete třeba i celý den.
3D planetárium
Jak už jsme se zmínili, je součástí Techmania Science Center. Návštěvníkům nabízí 2D a 3D filmy, které jsou promítány speciální metodou na vnitřní kulovou plochu, která má průměr 14 metrů. Prohlédnout si zde můžete také expozici Vesmír. Samozřejmostí jsou pořádaná pozorování oblohy díky špičkovým astronomickým dalekohledům.
Foto: www.muzeumloutek.cz
Muzeum loutek
V Plzni má loutkářství velkou tradici. Narodili se tady takové loutkové legendy, jako je Spejbl a Hurvínek. V muzeu se můžete seznámit s tradičními loutkovými divadly, ale také se současnou tvorbou loutkářského Divadla Alfa. Součásti Muzea loutek je také příjemná kavárna a malá divadelní scéna.
Muzeum strašidel
Nejen pro děti, ale i pro dospělé je určeno Muzeum strašidel, kouzel, pohádek a pověstí. Díky nim se můžete podívat do historie Plzně a jejího okolí. Potkáte se tady se strašidly, duchy a jinými tajemnými postavami. Jestli se chcete krásně bát, určitě se sem vydejte.
Zoologická a botanická zahrada
Zoologická zahrada v Plzni se může pochlubit prvenstvím v počtu chovaných druhů zvířat mezi našimi zahradami. Stále se zahrada rozrůstá, staví se nové pavilony. Součástí zahrady je také vesnický statek, Japonská zahrada nebo Dinopark. Navštívit můžete i akvarijní výstavu Akvatera, která se nachází v centru města. Z náměstí Republiky se do zoologické zahrady můžete v měsících červen, červenec a srpen dostat také vláčkem.
Dinopark
Dinopark se rozkládá na ploše 3 hektary a naleznete zde asi 30 ozvučených modelů prehistorických zvířat vytvořených v životní velikosti. Některé modely jsou dokonce i pohyblivé. Součástí je také 3D kino, vstupné do něj je v ceně vstupnky do Dinoparku. Vyzkoušet si můžete také například dětské paleontologické hřiště, projít se můžete Naučnou stezkou.
Meditační zahrada
Meditační zahrada je areál spojující klid, harmonii a krásu. Vybudoval ji politický vězeň L. Hruška v rekreačním území na okraji Plzně. Je zde křížová cesta a kaple nejen pro přemýšlení a odpočinek.
Oživené prohlídky centra města
Oživené prohlídky představují město, osobnosti z dějin Plzně, přednášejí její příběhy a vedou na místa, kde se odehrály. Děti mají také možnost svézt se na voze taženém koňmi s kočím Matějem. Prohlídkové trasy se neustále rozšiřují, takže při každé návštěvě je možné zažít něco nového.
TIPY NA JEDNODENNÍ VÝLETY DO OKOLÍ PLZNĚ
Také okolí Plzně návštěvníkům nabízí řadu atraktivních míst, která stojí za to vidět.
Hrad Radyně
Tato dominanta Plzeňska byla postavena roku 1356 a díky svému umístění je z ní překrásný výhled nejen na Plzeň, ale také Starý Plzenec a jeho rotundu sv. Petra a Pavla – nejstarší stavba v západních Čechách nebo na lovecký zámek Kozel. Pokud je hezké jasné počasí, je možné dohlédnout až na hřebeny Českého lesa nebo Šumavy. Vzdálenost od Plzně je asi 12 km.
Zámek Nebílovy
Jedná se o zámek postavený ve stylu baroka a skládá se ze dvou protilehlých budov. Podstatu zadního objektu tvoří původní renesanční tvrz, která je zdobena sgrafity. Přední objekt doplněný věží je využit pro expozici zaměřenou na dobový interiér. Celý zámek má krásnou výzdobu s využitím květinových motivů. Vzdálenost od Plzně je asi 18 km.
Zámek Kozel
Zámek Kozel je původně klasicistní lovecký zámek, obklopen je překrásným parkem. Celý areál je tvořen obytnou stavbou s bohatou výzdobou, dále pak kaplí, konírnou, jízdárnou, lokajnout a dokonce i zámeckým divadlem. Vzdálenost od Plzně je 16 km.
Starý Plzenec – Rotunda, Bohemia Sekt
Vzdálenost od Plzně asi 11 km.
Nepomuk
Vzdálenost od Plzně asi 30 km.
Hrad Švihov
Vzdálenost od Plzně asi 35 km.
Klášter Kladruby
Vzdálenost od Plzně asi 35 km.
Mariánská Týnice – proboštství
Vzdálenost od Plzně asi 40 km.
Zámek Zbiroh
Vzdálenost od Plzně asi 45 km.
Zánek Manětín
Vzdálenost od Plzně asi 45 km.
Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně
Tři nádherná lázeňská města, která svým návštěvníkům nabízejí klid, pohodu, možnost procedur, ale také krásná centra měst s kolonádami, kašnami a řadou dalších zajímavých míst. Je to od Plzně už trošku dál, ale jistě ta cesta stojí za to.
Tipy na ubytování v Plzni a okolí: Penziony, Kempy.
Doporučujeme navštívit
- Penzion St. Leonhard*** Šumava
- Resort UKO Jizerské hory
- Penzion na Vysočině Svitavsko
- Hotel U STUDÁNKY Beskydy
- Penzion LUISA Krkonoše
- Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
- Penzion Seeberg Západočeské lázně
- Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
- Penzion Ovečka Beskydy
- PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
- Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
- Apartmány Na Salaši Krkonoše
- Bedřichov Apartmány Jizerské hory
- Penzion YDYKSEB Beskydy
- LEŠNÁ PENZION