SNĚŽKA - NĚKOLIK CEST, JAK SE SEM DOSTAT
Sněžka, jejíž výška je dle posledního měření 1603 metrů, je nejen nejvyšší horou Krkonoš, ale také nejvyšší horou u nás.
V dřívějších dobách to bylo kromě výletního místa také významné místo poutní, v současné době se jedná o důležité místo turistické, jež každoročně navštíví tisíce a tisíce výletníků.
Pokud se rozhodnete na Sněžku vydat, máte několik možností, jak se sem můžete dostat. Záleží například na tom, kolik času si na celý výlet vyhradíte, jaké roční období zvolíte a jakou máte fyzickou zdatnost.
Nabídneme vám několik možností, ze kterých věříme, že si vyberete. Ať už zvolíte jakoukoli z možností, zaručujeme strávení příjemného dne a dobrého pocitu ze zdolání vrcholu.
Lanová dráha
Lanovka vede z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu až nahoru na Sněžku. Původně byla postavena jako dvouúseková s dvoumístnými sedačkami. První úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl uveden do provozu na začátku roku 1949, druhý úsek z Růžové hory na Sněžku pak ke konci téhož roku. Její přepravní kapacita byla 250 osob za hodinu.
Když se původní lanovka budovala, počítalo se s životností maximálně 20 let. Ta byla výrazně překročena, neboť její provoz byl ukončen až na podzim roku 2012 po 63 letech fungování. A to byla lanovka téměř v původním stavu. Neuvěřitelné. Už v 70 letech se ale začalo hovořit o budování lanovky nové, neboť začala nedostačovat kapacitně. Také se začaly objevovat technické nedostatky spojené s nutností řešit problémy se silným větrem (zejména v horní části) – vítr zde dosahuje i rychlosti 200 km/h a původní lanovka za takové situace v provozu být nemohla.
Postupně bylo vypracováno několik studií a návrhů, ke skutečnému budování ale nikdy nedošlo. V roce 1997 naopak došlo k privatizaci lanovky a jejím majitelem se stala Malá Úpa. O dva roky později se opět začalo s přípravnými pracemi na výstavbu nové dráhy. S návrhem bohužel nesouhlasily orgány ochrany přírody, takže to bylo opět posunuto. O několik let později bylo nalezeno kompromisní řešení přijatelné pro obě strany a stavba mohla být započata.
Pro oba úseky byla odsouhlasena varianta 4-místné kabinkové lanovky, původně plánované 8-místné kabinky přes ochránce přírody neprošly. Kapacita lanovky tak zůstává stejná, tedy 250 osob/h. Výstavba byla zahájena na podzim 2011, poslední turista byl původní lanovou dráhou přepraven na podzim 2012. Pak už se jen stavělo a budovalo, … až byla nová lanová dráha na světě. Její první část na Růžovou horu byla zprovozněna v prosinci 2013, druhý úsek pak přibližně o dva měsíce později.
Několik technických parametrů:
-
převýšení spodní úsek 508 m horní úsek 252 m
-
rychlost jízdy 5 m/s 5 m/s
-
doba jízdy spodní úsek necelých 6 minut horní úsek něco přes 8 minut
-
počet kabin spodní úsek 15 horní úsek 17
Nová lanovka vede po stejné trase jako ta původní, jedinou změnou je posunutí dolní stanice v Peci pod Sněžkou blíže k parkovišti.
Samozřejmě také existuje možnost, že se lanovkou na Sněžku vydáte pouze z části a zbývající cestu zdoláte vlastními silami. V tomto případě vám zbývá pouze se rozhodnout, který úsek se svezete a který pošlapete po vlastních. Případně se můžete rozhodnout, že jeden celý směr pojedete a ten druhý půjdete.
No a nahoře už vás čeká ten úžasný rozhled na českou i polskou stranu, na tu nádhernou přírodu kolem vás.
Turistické trasy pro pěší
Pokud si chcete ověřit vaši fyzickou zdatnost, určitě zvolíte některou z turistických tras. Rádi potvrzujeme, že máte na výběr větší množství tras, které se liší náročností a vzdáleností. Nejčastěji využívané začínají buď ve Špindlerově mlýně nebo v Peci pod Sněžkou. Záleží tedy jen na vás, kterou si zvolíte. Počítejte ale s tím, že všechny cesty jsou spíše náročnější, neboť je nutné překonat převýšení přes 600 metrů.
Trasa Horní Malá Úpa – Pomezní boudy – Sněžka
Výchozím místem pro tuto cestu je Horní Malá Úpa, přičemž se začíná na Pomezních boudách, kam se můžete dostat například autem nebo autobusem. Dále se pokračuje po červené trase k chatě Jelenka (je zde i občerstvení) a odtud před Obří hřeben až na Sněžku.
Celková délka celé trasy je 8 kilometrů
Trasa Pec pod Sněžkou – Růžová hora – Sněžka … asi ta nejznámější
Tato trasa je asi tou nejkratší, jak můžete na Sněžku vystoupat. Její začátek je v Peci pod Sněžkou a vede po zelené trase na Růžovou horu a chatu na Růžohorkách. Ta je mimochodem vyhlášena výborkou kuchyní, takže zastávku tady rozhodně doporučujeme. Poté se pokračuje po žluté turistické značce až na samotný vrchol Sněžky.
Délka této trasy je asi 6,5 kilometru.
Na Sněžku přes Obří důl
Jednou z nejobtížnější cest na Sněžku, zřejmě ale jednou z nejkrásnějších, je ta přes Obří důl. Začátek trasy je opět v Peci pod Sněžkou a jde se po modré značce přes Obří důl na Obří sedlo a pak po červené až na Sněžku. Po cestě vás čekají úžasné výhledy, a to jak na celý Obří důl, tak také na Studniční horu a nakonec i na Sněžku. Zejména v letních měsících si cestou v Obřím dole můžete prohlédnout důl Kovárna, který má připomínat hornictví v dobách minulých.
Délka této trasy je celkem okolo 7 kilometrů.
Pec pod Sněžkou – Richterovy boudy - Výrovka – Luční bouda – Sněžka
Začátek této trasy je opět v Peci pod Sněžkou, odkud se vydáte po zelené na Richterovy boudy a pak po červené značce na Výrovku. Zde se můžete občerstvit a pokračovat dál po červené ve směru na Luční boudu. Tady je opět možnost si odpočinout a občerstvit se. Pak už vás čeká pouze modrý úsek končící až nahoře na Sněžce. Tato cesta je spojením chůze lesem i po hřebeni.
Délka této trasy je přibližně 12 kilometrů.
Špindlerům mlýn – Kozí hřbety – Luční bouda – Sněžka
Trasa začíná ve Špindlerově mlýně a jde se po červené značce. Stoupá se přes Kozí hřbety až na Luční boudu. Odtud se pokračuje po modré až na vrchol Sněžky. Závěrečný modrý úsek je zajímavý vybudovanými chodníčky nad rašeliništěm.
Délka tohoto výstupu je asi 11 kilometrů.
Špindlerům mlýn – podél Bílého Labe – Luční bouda – Sněžka
Jedná se pro mnohé o velmi atraktivní cestu, neboť z části vede souběžně s Bílým Labem. To je zajímavým společníkem na cestě, neboť nabízí zajímavé pohledy na peřeje, tok vody atd. Kromě toho je cesta obohacena o hezké výhledy na skalnaté vrchy a stěny. Výstup začíná ve Špindlerově mlýně a jde se po modré značce až na Luční boudu. Odtud se pokračuje opět po modré až k vrcholu Sněžky.
Délka této trasy činí přibližně 12,5 kilometru.
Toto samozřejmě nejsou všechny trasy, které turistům umožňují vyšplhat na nejvyšší českou horu. Jsou jen jakýmsi tipem. Cest je mnohem více a všechny stojí za vyzkoušení a zdolání. Můžete se například rozhodnout, že během jednoho kalendářního roku vyšlapete na Sněžku co nejvíce trasami. Zajímavé na konci může být číslo, kolik jich vlastně ve skutečnosti je.
Přejeme hodně fyzických sil ke zdolávání výstupů a odměnou vám jistě bude dobrý pocit z cesty i krásné výhledy z vrcholu.
Penzion ZÁKOUTÍ Pec pod Sněžkou - Horský penzion Zákoutí naleznete na okraji Pece pod Sněžkou, přímo U sjezdovky Javor. Poloha penzionu je ideální pro všechny nadšence lyžování i turistiky. V objektu je k dispozici sauna, vířivka pro 6 osob, dětská herna a tenisový kurt.
Penzion Marienka - Přímo u penzionu Marienka můžete využít modrou či žlutou turistickou trasu, která Vás zavede až na vrchol největší hory České republiky – Sněžky. Pec pod Sněžkou je také výborným výchozím bodem pro běžecké lyžování.
Boudy v Modrém dole - Boudy stojí přímo pod Studniční horou ve výšce 1050 m.n.m. Vzdálenost od Pece pod Sněžkou je cca 2,5 km. Ubytovací kapacita obou chat je 55 lůžek a jsou od sebe vzdáleny 100 m. Chata MODRODOLSKÁ nabízí 23 lůžek, jídelnu a hospůdku.
>>Prohlédněte si další penziony v Peci pod Sněžkou a okolí<<
Doporučujeme navštívit
- Penzion St. Leonhard*** Šumava
- Resort UKO Jizerské hory
- Penzion na Vysočině Svitavsko
- Hotel U STUDÁNKY Beskydy
- Penzion LUISA Krkonoše
- Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
- Penzion Seeberg Západočeské lázně
- Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
- Penzion Ovečka Beskydy
- PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
- Wellness Penzion Pod Rozhlednou Orlické hory
- Apartmány Na Salaši Krkonoše
- Bedřichov Apartmány Jizerské hory
- Penzion YDYKSEB Beskydy
- LEŠNÁ PENZION