Ubytování

Tip na výlety do jeskyní a okolí

 

Jeskyně lákají návštěvníky odjakživa. Umějí zaujmout svou hloubkou, učarovat tajemnými jezírky, ohromit křehkou krápníkovou výzdobou, překvapit pestrým zbarvením stěn a malbami, které na nich zanechali naši dávní předkové.

Turisté v nich objeví i množství nejrůznějších vzácných jeskynních útvarů rozličných barev a tvarů, o jejichž existenci jste dosud třeba neměli ani potuchy.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Do těchto jediných na severu Čech zpřístupněných jeskyní se vydejte za dech beroucími krápníky nejrůznějších barev, tvarů a velikostí. Rostly tu statisíce let a v temnotě čekaly na své objevení. Díky bohaté lidské obrazotvornosti se nyní pyšní nejrůznějšími výstižnými jmény - pokocháte se Andělem, Panenkou, Třemi králi či rovnou celým krápníkovým Betlémem. Nejspodnější části Bozkovských jeskyní jsou trvale zaplaveny vodou a vytvářejí nejrozsáhlejší podzemní jezera v tuzemsku. Prohlídková trasa je dlouhá 400 metrů, dospělí za vstup zaplatí 90 a děti 50 korun.

Koněpruské jeskyně

Nemáte-li v sobě dobrodružného ducha či bojíte-li se tmy, nevydávejte se do těchto jeskyní Českého krasu v pondělí. Právě v tomto dni totiž můžete absolvovat prohlídku pouze za světla baterek a užít si pocity prvních objevitelů jeskyní. "Nejstarší z devonských vápenců tvořících naše jeskyně dosahují stáří až 400 milionů let a vznikaly v mělkém moři," informuje Alexandr Komaško, vedoucí Koněpruských jeskyní.

"Na řadě míst tak naleznete zkameněliny dokládající pestrý život v tehdejším moři," sděluje dále Komaško. Jeskyně jsou výjimečné i svou opálovou výzdobou a paleontologickými nálezy dokládajícími vývoj přírody za posledních 1,5 milionu let. Procházet tu můžete celkem 620 metrů chodeb, coby dospělí za vstup odevzdáte 120 korun, za vaše ratolesti potom vydáte polovinu.

Chýnovské jeskyně

Chýnovské jeskyně nevynikají krápníkovou výzdobou, ale pestrou barevností stěn a stropů a nejrozličnějšími bizardními tvary ve stěnách. Bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Ne nadarmo se kdysi této romantické jeskyni říkalo "Malovaná". Oficiálně sem mohli naši předkové zavítat již v roce 1868, jde tedy o nejdříve zpřístupněné jeskyně u nás a jedny z prvních v Evropě.

"Mimořádný je i potok s kvalitní pitnou vodou, který naší jeskyní protéká a zcela na své podzemní cestě ignoruje povrchové toky," říká Karel Drbal ze správy Chýnovské jeskyně. Strmé chodby jeskyně upadají místy do hloubky více než čtyřiceti metrů. V zimě se toto podzemní království promění v největší zimoviště netopýra řasnatého v Evropě. Je zde zpřístupněných 260 metrů prohlídkové trasy. Dospělí zaplatí 80 korun, děti 40 korun.

Na Pomezí - nejnavštěvovanější jeskyně Jesenického krasu

Bohatou krápníkovou výzdobu, tajemná jezírka a překrásné dómy s poetickými názvy objevíte v jeskyních Na Pomezí, na severu Moravy. Tyto největší a nenavštěvovanější jeskyně Jesenického krasu vynikají bohatou krápníkovou výzdobou. Pokocháte se tu robustními krápníky, ale také křehkými brčky a kulovitými útvary zvanými jeskynní perly. Chodby se místy rozšiřují v prostorné dómy s výstižnými jmény - například Ledový, Bílý a Královský dóm, Římské lázně a Klenotnice. Zvláštností jsou krápníky v dómu Zvonice, které při poklepu vydávají zvuk připomínající zvonkohru. Délka zdejší prohlídky je 390 metrů, dospělí zaplatí za vstup rovnou stokorunu a děti 50 korun.

Zbrašovské jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném moravském údolí protkaném řekou, v lázních Teplice nad Bečvou. Oproti ostatním našim jeskyním se utvářely jiným, trochu složitějším způsobem. Kromě běžných srážkových vod zasáhly totiž do jejich vývoje také vývěry uhličitých kyselek.

"Díky tomu tak u nás objevíte i odlišné a vzácné typy výzdoby, "vysvětluje Barbora Šimečková, vedoucí Správy Zbrašovských aragonitových jeskyní. "Obdivovat tu můžete například vzácný bílý minerál aragonit nebo raftové stalagmity - dříve nazývané gejzírové," dodává Šimečková. Ve zdejších chodbách vám také bude nejtepleji ze všech jeskyní u nás - průměrná teplota se pohybuje okolo 14,5 °C. V podzemí tu postupně zdoláte 375 metrů trasy, za kterou dospělí zaplatí 90 korun, děti 50 korun. Nedaleko jeskyní pohlédnete do útrob naší nejhlubší propasti - Hranické. V současné době se udává její hloubka jako 289,5 metrů, avšak jejího dna se zatím nepodařilo dosáhnout.

Do Mladečských jeskyní

V Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví na návštěvníky čekají Mladečské jeskyně. Tyto prostory, tvořené složitým labyrintem chodeb, dómů a komínů byly známy od pradávna a jsou významnou archeologickou a paleontologickou lokalitou. Opracované zvířecí kosti či kosti pravěkého člověka - to vše čekalo desetitisíce let pohřbeno pod vrstvou hlíny na své objevení. "Rakouští archeologové odbornou analýzou určili přesné stáří kostí," uvádí Drahomíra Coufalová ze Správy Mladečských jeskyní.

"Zjistili, že nálezy jsou staré přibližně 31 tisíc let. Jedná se tak o dosud nejstarší prokázanou populaci moderních lidí v Evropě," konstatuje Coufalová. Mezi nejkrásnější partie Mladečských jeskyní patří Chrám přírody a Panenská jeskyně. Procházka podzemím zde měří 380 metrů, plnoletí vydají ze své peněženky 80 korun, děti polovinu.

Největší zpřístupněné jeskyně: Sloupsko-šošůvské

Rozsáhlé komplexy dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, překrásnou krápníkovou výzdobu i významné naleziště koster jeskynních živočichů - to vše v sobě ukrývají Sloupsko-šošůvské jeskyně Moravského krasu. Milovníci hudby si tu mohou v Eliščině jeskyni příležitostně poslechnout i komorní koncerty skýtající jedinečný zážitek umocněný akustikou tohoto prostoru.

Od roku 1997 se zde dokonce dostanete přes přemostěnou Stupňovitou propast a otevře se vám tak opravdu netradiční pohled. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras: za cestu o délce 1760 metrů zaplatíte 120 korun, není-li vám ještě 15 roků, potom 60 korun. Kratší prohlídkový okruh měří 890 metrů a vstupenka přijde dospělé na 90 korun, děti na 50 korun.

Jeskyněmi Na Turoldu

Unikátní tři kilometry dlouhý labyrint chodeb, síní a dómů tvoří jeskyně Liščí díra spolu s jeskyní Na Turoldu, která je přístupná na jižní Moravě. Místo krápníků tu budete obdivovat ojedinělou "turoldskou výzdobu", kterou u nás v žádných jiných jeskyních nenaleznete.

"Tvary podobné korálovým útesům přechází místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s drůzami třpytivých krystalků kalcitu," popisuje Jiří Kolařík, vedoucí Správy Jeskyní Na Turoldu. Budete si tak připadat, jako byste se procházeli po dně jurského moře. Opravdovou vodu také spatříte - v hloubce téměř 40 metrů pod úrovní vstupu. Blýská se tu smaragdově zelená hladina jezírka hlubokého až osm metrů. Prohlídka jeskyní na Turoldu je dlouhá 280 metrů a dospělé vyjde na 80 korun, mládež platí o polovinu méně.

Jeskyňářem na vlastní kůži

Toužíte po tom podívat se do jeskyní tak trochu jinak? Netradičně - s přílbou, světlem a kombinézou? Chcete se naučit slaňovat a lézt po laně jako horolezci a jeskyňáři? Prolézat jeskyně a slaňovat z vápencových útesů? Tyto netradiční programy turistům zajistí v rodinném hotelu Stará škola, nacházejícím se v městečku Sloup, které je severní vstupní branou do Národní přírodní rezervace Moravský kras. Tento hotel v alpském stylu má pro návštěvníky uchystána jak pohodlná apartmá, tak útulné pokoje. Připravených tu je 30 nejrůznějších výletů po okolí - včetně projížďky na koni či v kočáře. Síly do akce naberete i díky zdejší restauraci, nabízející speciality rakouské kuchyně.

Vydejte se za výlety do okolí jeskyní

Výlety do podzemních království spojte s prohlídkou a objevováním nějakých dalších zajímavostí v okolí. Nedaleko Bozkovských jeskyní složíte svoji hlavu v Penzionu - farmě Lánská, poblíž města Semily, v malebné krajině Podkrkonoší. Penzion stojící kousek od lesa je výchozím bodem pro výlety jak do Českého ráje, tak do Krkonoš či Jizerských hor. Chvíle odpočinku návštěvníkům zpříjemní venkovní altán s krbem, ohništěm a grilem, tenisový kurt či dětské hřiště.

Muzeum Českého krasu najdete v městě Berouně, nedaleko Koněpruských jeskyní. Střechu nad hlavou najdete v hotelu Puk. Ubytujete se tu v osmi luxusních apartmánech pojmenovaných podle olympijských měst, která jsou spojena s úspěchy českého hokeje. Aspoň na jednu noc se tak ocitnete třeba v Grenoblu, St. Moritzu či v Albertville. Oddech si dopřejete při posezení v relaxačním polohovacím křesle, které naleznete v každém pokoji. Nebo se projdete venkovní zahradou obehnanou dvojicí městských historických hradeb.

Výborným výchozím bodem pro turistické výpravy za Chýnovskými jeskyněmi, nejrůznějšími hrady a zámky a mnoha dalšími památkami může být městečko Sezimovo Ústí. Nedaleká řeka Lužnice spolu s okolními lesy a rybníky jsou vyhledávanými místy pro milovníky přírody. Zdejší hotel Mas doporučíme tomu, kdo hledá kvalitně vybavený hotel se skvělou restaurací. Přichystáno je tu pokojů pro 75 hostů, hotelový bazén s protiproudem, vířivka či sauna. Odreagujete se ve zdejším baru, kde si na dvou bowlingových drahách i tak trochu zasportujete.

Poblíž jeskyní Na Pomezí a Na Špičáku najdete penzion U Petra. Toto stavení selského vzhledu naleznete přímo ve městě Jeseník. Pokoje tvoří dřevěné obložení a stylový nábytek. Čistý vzduch a nedotčená příroda jistě mnohé inspirují k návštěvě mnoha krásných míst této oblasti, která je zároveň hojně protkána turistickými stezkami.

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist