Ubytování

ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY KOLÍNA A JEHO NEJVĚTŠÍ KULTURNÍ AKCE „KMOCHŮV KOLÍN“

ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY KOLÍNA A JEHO NEJVĚTŠÍ  KULTURNÍ AKCE „KMOCHŮV KOLÍN“

Město Kolín má velmi bohatou minulost. Ve své době zde byla velmi významná také židovská komunita, což nám dodnes potvrzuje několik židovským památek, jako je například židovské gheto nebo hřbitov.

Ke Kolínu neodmyslitelně patří také řada jeho rodáků. Všichni se tučným písmem zapsali do jeho kroniky a ještě hodně dlouho na ně a jejich tvorbu budeme vzpomínat. A kdo že to vlastně je? Tak například stavitel rybníků Jakub Krčín z Jelčan, spisovatel Josef Svatopluk Machar, básník Otokar Fischer, technik Josef Popper-Lynkeus, fotograf Jan Saudek, malíři Václav Radimský a Rudolf Kremlička a samozřejmě nemůžeme zapomenout na kapelníka a skladatele Františka Kmocha.

Židovské gheto

Bývalá židovská čtvrť v Kolíně patří mezi nejvýznamnější památky tohoto druhu na našem území. Tvoří ji ulice Karolíny Světlé a Na hradbách, keré dříve byly jedinou židovskou ulicí. Vstup do gheta z jiných ulic byl dříve znemožněn branami s řetězi a tak si gheto žilo vlastním životem. Na malém území s asi 40 domy žilo přibližně 400 obyvatel, tísnili se, a tak mnohdy zajímavým způsobem přistavovali a zvětšovali domy. Život tady nebyl nikterak jednoduchý, hygienické podmínky byly otřesné. Ke spojení s ostatními částmi města došlo po roce 1848.

Nejvýznamnějšími stavbami celého gheta byly synagoga a židovská škola. Ze školní budovy se dochovala její levá část se zbytky gotického domu ze 14. - 15. století přebudovaného o dvě století později. V 19. století zde dokonce žil rabín. Budova školy byla rozšířena kolem poloviny 19. století, a to na poslední volné parcelě gheta, kde dosud byla ulička vedoucí k synagoze. Škola sloužila do roku 1918. Od roku 1992 je na budově umístěna pamětní deska vzpomínající na 2200 obětí deportovaných za 2. světové války.

Když projdete průjezdem školní budovy, dostanete se k synagoze. Tato budova je, když pomineme Prahu, jednou z nejcennějších a nejstarších památek tohoto druhu u nás. Postavena byla roku 1422, v 17. století byla přebudována a následně znovu několikrát upravována a rozšiřována. Kolem poloviny 19. století byla syngoga spojena se školní budovou. Svému účelu sloužila až do roku 1953, kdy zanikla kolínská židovská obec. Interiér je zdoben štukovou výzdobou.

Židovské hřbitovy

Starý židovský hřibov, který najdete v Kmochově ulici, patří mezi důležité dochované památky místní židovské obce a odborníci jej považují za jeden z nejstarších u nás. Jeho kořeny najdete už v 15. století, nejstarší náhrobky jsou z roku 1492. Celkem se na hřbitově nachází přes 2600 náhrobků a rozdíl je v jejich vzhledu a zpracování.

Nejstarší náhrobek najdete napravo od vchodu a má pravoúhlý tvar bez ozdob. Naproti němu je náhrobek mramorový z roku 1621 a ten je ozdoben polosloupky. Náhrobek zde má řada významných osobností z řad rabínů.

Naproti tomu Nový židovský hřbitov je mnohem novější, což se projevuje i mnohem menším počtem tradičních židovských náhrobků. Svou hrobku zde má například podnikatel Mandelík a jeho syn Arnošt nebo Filip Kafka a Klára Kafková (strýc Franze Kafky). Dále zde mají hrobku další významní podnikatelé, továrníci nebo kavárníci. Netradiční a zajímavý je náhrobek Bedřišky Reichnerové, členky opery Národního divadla v Praze. Najdete zde také náhrobek věnovaný obětem holokaustu, k jehož odhalení došlo v roce 1950. Na památníku je uvedeno 487 jmen obětí z židovské obce, kteří zahynuli během 2. světové války.

Foto: Kmochův Kolín

Kmochův Kolín

Kmochův Kolín je jednou z nejdůležitějších kulturních a společenských událostí města. Koná se každoročně a vždy máte zajištěno, že tady na vás čeká bohatý kulturní program. Představení se odehrávají na celé řadě zajímavých míst, jako je třeba Karlovo náměstí, Práchovna, Regionální muzeum, chrám sv. Bartoloměje, synagoga nebo Městský společenský dům.

Kmochův Kolín je nejvýznamnější přehlídkou a mezinárodním festivalem dechových orchestrů u nás. K vidění je zde vždy celá řada kvalitních domácích i zahraničních orchestrů, vzdána je pocta samotnému Františkovi Kmochovi. Připraven je také bohatý doprovodný program, jako jsou mažoretky, tanečníci a další hudebníci.

Z domácích účinkujících v letošním ročníku uvidíte celou řadu orchestrů z Čech i Moravy, dále vystoupení Marty Kubišové a kepely Petra Maláska, monstrkoncert s Davidem Deylem nebo koncert Vojtěcha Dyka & B-Side Bandu. Ze zahraničních hostů vystoupí hudebníci z Německa, Rakouska, Lotyšska nebo Maďarska.

Kromě toho na návštěvníci čeká laser show, vystoupení mažoretek včetně volby Miss mažoretka, jarmark, procházka po historických památkách města s výkladem starosty a velký slavnostní průvod městem. Letošní, již 52. ročník se koná 12. - 14. června 2015 a vstupenky je možné zakoupit například v Infocentrech v Kolíně, Poděbradech, Nymburku, Kutné Hoře, Čáslavi, ...

Podívejte se na přehled Penzionů v Kolíně a kempy v okolí Kolína

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist