Kempování v EU: 350 mil. noclehů ročně
Kempování (táboření) představuje v Evropské unii důležitý segment cestovního ruchu. Hosté v kempech v roce 2008 zaplatili téměř 354 mil. noclehů, což představovalo přes 15 % všech noclehů strávených v hromadných ubytovacích zařízeních. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve druhé polovině června v Lucemburku zveřejnil Statistický úřad Evropských společenství (Eurostat). Údaje za rok 2008 jsou ty poslední, které zpracoval.
Celkový počet noclehů strávených v kempech byl podle něj v období 2000 – 2008 poměrně stabilní. Rekord byl zaznamenán v roce 2003 se 361 mil. noclehy. V roce 2009, kdy také na Evropu dolehla hospodářská recese, se zájem o levnější rekreaci, a tedy i o kempování zvýšil.
Celková kapacita kempů v zemích EU se v období 2000 – 2008 nijak výrazně nezměnila a činí 10,2 mil. Na více než 23 300 kempů v průměru připadá 37 % veškeré ubytovací kapacity hromadných zařízení. Nejvíce lůžek v kempech nabízí Francie (3,7 mil.) následovaná Itálií (skoro 1,4 mil.) a Británií (kolem 1,1 mil.). V Německu jich je zhruba 800 tis. Na uvedené čtyři země tak v rámci EU připadají více než dvě třetiny ubytovací kapacity kempů.
V některých zemích se kempy rozhodujícím způsobem podílejí na celkovém počtu lůžek, jimiž disponují hromadná ubytovací zařízení. Na celkové kapacitě se nejvíce podílejí v Lucembursku a Dánsku (72 %), ve Francii (63,4 %), Švédsku (63,4 %) a Nizozemsku (60,7 %). V zemích jako Portugalsko, Británie, Finsko nebo Itálie je v kempech soustředěno 30 – 40 % lůžek nabízených v hromadných ubytovacích zařízeních. Česko patří spolu s Bulharskem, Polskem, Litvou, Lotyšskem, či Rumunskem k členským zemím, kde je to méně než 10 %.
V kempech se ve srovnání s hotely ubytovává menší podíl cizinců. Z celkového počtu hostů jich bylo v průměru 30,4 %. Ovšem v menších zemích je tomu jinak. Například v Rakousku cizinci tvoří skoro 80 % návštěvníků kempů, Madarsku 71 %, a na Slovensku 61,2 %. Naproti tomu v Británii je to jenom 6,8 %, Rumunsku 12,3 % a Německu 15,3 %. Největší oblibě se kempování těší mezi Nizozemci. Dovolenou delší než čtyři dny jich v kempech tráví pětina. Druzí jsou Slovinci s 11 %, u Česka Eurostat udává 7,5 %. - zdroj: ČTK
Doporučujeme navštívit
- Penzion St. Leonhard*** Šumava
- Resort UKO Jizerské hory
- Penzion na Vysočině Svitavsko
- Hotel U STUDÁNKY Beskydy
- Penzion LUISA Krkonoše
- Penzion Podhorní mlýn **** Orlické hory
- Penzion Seeberg Západočeské lázně
- Penzion Pod Moníncem Česká Sibiř
- Penzion Radost Střední Čechy - severovýchod - Polabí
- Penzion Ovečka Beskydy
- PENZION KAMÍNEK Jižní Čechy
- Penzion DaJa Lipno
- Penzion YDYKSEB Beskydy
- LEŠNÁ PENZION