Ubytování

Nápoje pro chladné dny

Ze strnišť už tu a tam studeně fouká, husy a se pomalu šikují na jih a vánoční stánkaři skupují zásoby z letních výprodejů… Než se nadějeme, přepadne nás další sezona punčů, grogů a svařeného vína. Přichází doba horkých nápojů, jejichž úkolem je prokřehlé „poutníky“ zahřát, posílit a povzbudit.

Nejdelší tradici mají svařené víno a punč. Punč pochází z Indie a připravoval se z pěti ingrediencí – z destilátu, čaje, cukru, ovocné šťávy a vody. Pět se v Indii řekne „panč“, Angličané si pak slovo upravili na „punch“ a jméno nového horkého nápoje bylo na světě.
Rodištěm horkého vína je válečné pole. Zahřívalo prokřehlé vojáky v zákopech a nejspíš jim i dodávalo kuráž.
Popíjení horkých nápojů má ale i svá rizika. Ano, můžeme se opařit, prudké zahřátí promrzlých rtů nebo zubní skloviny může nadělat také pěknou neplechu. Ale je tu ještě jedno riziko, o kterém vědci stále častěji mluví také – konzumace vařících nápojů totiž podporuje zhoubné bujení.


Zchlaďte si horký čaj

Britský medicínský časopis British Medical Journal prezentoval studii íránských vědců. Zjistili, že pití velmi horkého čaje o teplotě přesahující 70 °C výrazně zvyšuje riziko rakoviny jícnu v porovnání s usrkáváním teplého nebo vlažného čaje s teplotou nižší než 65 °C. Odborníci z teheránské lékařské fakulty zkoumali způsoby pití čaje u tří stovek pacientů trpících rakovinou jícnu a u téměř šesti set zdravých dobrovolníků.
Ti, kteří pravidelně pili čaj za méně než dvě minuty po jeho uvaření, měli pětkrát vyšší pravděpodobnost rakoviny hrdla, než ti, kteří s pitím počkali alespoň čtyři minuty. Co zatím vědci nezjistili, je způsob, jakým horké nápoje zhoubné bujení spouštějí. Doporučení zní ale dostatečně jednoznačně – čaje i jiné horké nápoje pokud možno pijte až trochu zchladnou.


Zimní ideál

Výborné v zimě jsou africké a jihoamerické „nečaje“ – roibos, lapacho a maté. Neobsahují totiž kofein ani tein. Roibos je naproti tomu velice bohatý na minerály a vitamin C, lapacho silně povzbuzuje imunitu a maté výrazně tlumí chuť k jídlu.
Pokud hledáte ideální bylinkové čaje na zimu, berte šípek, měsíček, černý bez, černý rybíz nebo maliník. A jestli si budete chtít opravdu s jistotou prohřát organismus, přidejte do jakéhokoliv bylinkového čaje trochu skořice, lékořice, vanilky nebo alkoholu.


Podávání horkých nápojů

Vzpomeňte si, jak vám bylo, když jste kdesi u stánku dostali vařící čaj nebo grog v plastovém kelímku. Tak tak, že se kelímek horkem nezničil. A že by se dal držet v ruce? Ani náhodou… Ano, je to daň rychlému občerstvení.
V restauračním provozu patří k horkým nápojům jednoznačně čiré sklenice z varného skla. Horké nápoje, čaje i různé koktejly totiž často mívají atraktivní barvu, která si zaslouží vyniknout. Stále častěji se také objevují důmyslně řešené skleněné servírovací sady šálku s podšálkem a talířkem k odložení použitého sáčku s čajem. Jedním z nejčastějších nedostatků při servírování čaje je totiž právě chybějící podšálek nebo nádobka na odložení použitého čajového sáčku.
Klasikou jsou porcelánové hrnky, které zase nabízejí nekonečné možnosti barevného a tvarového ztvárnění.

Zpátky ke stánkům

Hledal jsem, jestli se v oblíbenosti nebo atraktivitě horkých nápojů dá vysledovat nějaký trend. Nenarazil jsem na žádný. Mezi stálice patří grog, svařené víno a horký punč, své stálé zákazníky má horká čokoláda. Další je už na fantazii prodejců, kteří často staví svůj úspěch na horké kombinaci ovocných džusů a čistých lihovin.
Řada téměř mytických receptů se dědí v rodinách jako nejcennější bohatství, některé žijí ve vyprávění pamětníků a jiné, nové, rok co rok vznikají. Nechte se tedy našimi recepty třeba trochu inspirovat. A klidně zapojte vlastní fantazii, zkoušejte a podělte se s námi a čtenáři Gastroplus o své zkušenosti. Rádi je zveřejníme v dalších číslech, nebo na internetových stránkách.
Recepty


Kakao s pomerančovým likérem

Pro 4 osoby, příprava 10–15 minut
20 g kakaa holandského typu, 600 ml mléka, 80 ml pomerančového likéru, 80–100 ml smetany na šlehání, 20 g hořké čokolády s chilli, cukr dle chuti, 1 lžíce nastrouhané nebo jemně nakrájené kůry z dobře omytého nebo chemicky neošetřeného pomeranče na ozdobu
1. Kakaový prášek zalijeme lžící horkého mléka a rozmícháme. Vlijeme do kastrůlku s horkým mlékem, za stálého míchání necháme přejít varem. Podle chuti osladíme a přecedíme do šálků a ušleháme smetanu.
2. Do šálků s čerstvě připraveným kakaem rozdělíme většinu pomerančového likéru a ozdobíme šlehanou smetanou. Smetanu posypeme hoblinkami čokolády nebo hrubě strouhanou čokoládou, nastrouhanou pomerančovou kůrou a zakápneme zbylým likérem.


Lavina

Smíchejte 1 díl Becherovky, 2 díly červeného vína, 1 díl vody, 1/2 dílu citronové šťávy a 1/2 dílu medu nebo cukru. Vše zahřejte na 50–60 °C, ozdobte tyčinkou skořice a plátkem citronu a nechte působit.


Horký vinný sen

Budete potřebovat: 250 ml červeného vína, 2 tyčinky skořice, 4 lžičky sypaného čaje divoká višeň (může být i jiný), 4 lžičky hnědého cukru, 4 lžíce třešňovice, 4 lžíce sušených brusinek
Červené víno zřeďte, přidejte koření a přiveďte k varu. Vroucí zředěné víno přelijte sypaným čajem a nechte 5 minut louhovat. Přeceďte nápoj přes sítko, přidejte brusinky a hnědý cukr. Nejlépe si nápoj vychutnáte k muffinům nebo vlastnímu cukroví.
(tlap)


Věděli jste, že…
(pár zajímavostí o plodinách, z nichž si denně připravujeme teplé nápoje)

káva, čaj i kakao se pěstují v rozvojových zemích
káva je po ropě nejobchodovanější komoditou na světě
zpracovatelský průmysl kávy, čaje i kakaa ovládá jen několik málo společností, například Kraft Foods (Milka, Figaro), Nestlé (Orion), Procter & Gamble, TataTetley, Unilever (Lipton)
při pěstování kakaa dochází extrémně často ke zneužívání dětské práce (dětští otroci, nebezpečná práce s mačetou, znásilňování)
na čajových plantážích pracují jako sběračky a třídičky téměř výhradně ženy
kakaovník je jednou z nejvíce chemicky ošetřovaných plodin světa, což v kontextu rozvojových zemí znamená, že dochází k otravám lidí, zamořování půdy či vodních zdrojů
než se káva dostane od pěstitele na váš stůl, projde častokrát rukama až několika desítek překupníků
částka, kterou pěstitel za svoji úrodu kávy dostane, neodpovídá mnohdy ani nákladům na její produkci, natož na důstojné živobytí
kávu, čaj či kakao lze koupit i ve variantě fair trade, která zaručuje šetrnější zacházení s přírodou a důstojné životní a pracovní podmínky pro pěstitele z rozvojových zemí

 

Zdroj: www.gastroplus.cz

Doporučujeme navštívit

Velmi dobré 8.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist