Ubytování

Příliv hotelových hostů pokračuje

Hotely letos zažívají lepší sezonu než loni, růst počtu hostů pokračoval i v první polovině prázdnin. Podle údajů Českého statistického úřadu se v českých hotelech od ledna do konce července ubytovalo meziročně o 6,4 procenta více hostů. Optimisticky hledí hoteliéři i na konec roku, aktuální počet rezervací na Silvestra je prý větší než loni.

 „Největší nárůst hostů zaznamenaly hotely vyšších tříd, u pětihvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelů to je přes 17 procent. Je to způsobeno zejména snižováním cen až na úroveň cen tříhvězdičkových hotelů,“ uvedl analytik ze společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Připomněl rovněž, že růst se týká pouze hotelů, naopak například penziony a kempy zažívají letos odliv hostů. Luxusnější pobyty si zatím vedou nejlépe i v případě silvestrovských termínů. „Zatím jsou z větší části vyprodány ty nejluxusnější pobyty v našich hotelích a stále nám chodí další poptávky,“ uvedl marketingový ředitel řetězce OREA HOTELS Milan Pavelka. Podle něj je letos o silvestrovské oslavy v tuzemských hotelech větší zájem než v minulých letech.

„Loni touto dobou měla většina českých hotelů a penzionů ještě mnoho volných ubytovacích kapacit na silvestrovský termín, letos je situace jiná. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že se české hotelnictví pomalu sbírá z vlny nedávné hospodářské krize, která náš obor zasáhla,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka.

Mírný příklon k tuzemským hotelům vyvažují Češi, podle ČTK, omezením cestování do zahraničí. Agentura tak usuzuje ze statistik ČSOB Pojišťovny, z kterých vyplývá, že klesá nejen zájem o zahraniční destinace, ale zároveň se snižuje počet dní, které české rodiny mimo republiku tráví.

 

Útraty turistů ze zemí mimo EU v létě stouply o třetinu

 Nákupy turistů, kteří do České republiky přijíždějí ze zemí mimo Evropskou unii, se v letních měsících zvýšily meziročně o 32 procent. Nejvíce přitom utrácejí Rusové. Vyplývá to z údajů společnosti Global Blue, která pro cizince zajišťuje vracení daně z přidané hodnoty.

Podíl ruských turistů na celkových útratách návštěvníků ze zemí, které nejsou členy unie, činil o prázdninách více než 40 procent. Oproti loňsku Rusové v českých obchodech utratili o 19 procent více peněz. Druhé a třetí místo, co do výše útrat, drží hosté z Tchaj-wanu a Číny. Návštěvníci z Tchaj-wanu letos v létě vydali za zboží v Česku o 150 procent více peněz než loni, u Číňanů činí nárůst 95 procent. Nejvíce zahraniční turisté utrácejí v tuzemsku za módu a oblečení, podíl módy na celkových útratách je 55 procent. Další oblíbenou komoditou je sklo s téměř pětinovým podílem, jedenáctiprocentní podíl připadá na hodinky a šperky. „Aktuální struktura turistických nákupů potvrzuje dlouhodobý trend nadvlády módy a oblečení coby turisty nejvíce vyhledávaného zboží,“ uvedl ředitel tuzemské pobočky Global Blue Jiří Macas. O vrácení DPH mohou požádat turisté ze zemí mimo EU, kteří v České republice utratí u jednoho obchodníka v jeden den částku nad 2 000 korun. Stejnou možnost mají i čeští turisté, pokud cestují za hranice Evropské unie, například do Švýcarska, Norska nebo Chorvatska.

 

Hotelové ceny: poprvé za dva roky růst

Z globálního hlediska se ceny v hotelech ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšily meziročně o dvě procenta a zaznamenaly první růst od konce roku 2007. Stále jsou však na nejnižší úrovni za šest let. Vyplývá to z Hotel Price Index, přehledu cen hotelů ve velkých městských destinacích po celém světě, sestavovaného společností Hotels.com.

K růstu cen zřejmě přispívá oživení globální ekonomiky, které přináší i vyšší poptávku po cestování. „Vidíme oživení rezervací po celém světě,“ řekl mluvčí společnosti Hotels.com Victor Owens. Zatímco ještě v prvních třech měsících roku ceny ve všech regionech většinou meziročně klesaly nebo zůstaly beze změny, ve druhém čtvrtletí ceny v Evropě a v Karibiku stouply o jedno procento, na americkém kontinentu o tři procenta a v Asii se stabilizovaly. Nejdražší hotely s průměrnou cenou 267 dolarů za noc má italské Capri. Praha skončila na 61. pozici s cenou 126 USD. Meziročně se průměrná cena za noc zvýšila o sedm procent. Za Prahou se umístily Budapešť a Varšava, ale i Peking, Dublin, nebo americké Las Vegas. Nejvíce se zvýšily ceny na Bali, a to o 57 procent. Díky mistrovství světa ve fotbale vyskočily ceny v Kapském městě o 53 procent na 180 dolarů za noc. Naopak největší propad cen, o 46 procent, zaznamenaly hotely v Abú Dhabí. Může za to vysoký počet nově otevřených hotelů, ale také pokles počtu služebních cest do emirátu kvůli ekonomické situaci. Špatná ekonomická situace a výbuch sopky se podepsaly i na poklesu cen hotelů v islandském Reykjavíku o 18 procent. Ceny byly nižší i v Dubaji, Moskvě, Budapešti, Kodani, Cancúnu, Aténách, Tchaj-peji či v Dublinu. Pokles cen však nezaznamenalo žádné z měst v USA.

Zdroj: COTbusiness

Doporučujeme navštívit

Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist